Andrzej zadał mi pytanie: Rodzina projektowa ... - cz.1

Jakie wymagania należałoby określić wobec modelu/projektanta aby uwzględniał on specyficzne potrzeby kosztorysanta ? 

Część 1. Rodzina projektowa

Mając na uwadze, że Andrzej poruszył temat, który z kosztorysowego punktu widzenia jest bardzo ważny, postaram się jako kosztorysant wypunktować kilka elementów związanych z kosztorysowaniem w technologii BIM. Zaczniemy od początku. Ja jako kosztorysant otrzymuje zlecenie, w tym przypadku na prace kosztorysowe dla instalacji sanitarnych. Jednostka projektowa wydaje plik IFC. W pierwszej kolejności badam, czy jest możliwość zaimplementowania pliku IFC. Po otworzeniu w BimestiMate, sprawdzam jego strukturę. 
Przykład poniżej:Na pierwszy rzut "piżamowca" (w tym miejscu pozdrawiam Piotra z Krakowa, autora definicji piżamowca ), wszystko się zgadza, ale.. i tu zaczynają się problemy. Jednostka projektowa wydała projekt 3D. My nie mamy żadnych innych informacji. Pracujemy na modelu. Nie mamy dostępu do opisów technicznych oraz rzutów w technologii 2D.
Do dyspozycji mamy informacje:
  • Roboty budowlane
  • Instalacje wod-kan
  • Wentylacja
Przystępujemy do dalszej analizy:

Zgodnie ze zleceniem, mamy sporządzić przedmiar a potem kosztorys tylko dla Instalacji wod-kan. Co tu robią roboty budowlane, wentylacja ? (pada pytanie) Dokonujemy szczegółowej analizy.

Badam dział Roboty budowlane:


Okazuje się, że to nie są roboty budowlane dla tak zwanych pakietów branż "architektura i konstrukcja", lecz projektant w robotach budowlanych umieścił urządzenia instalacji wod-kan. O co tu chodzi ?

Badam dział Instalacje sanitarne:


Tutaj moje oczy są szczęśliwe, ten dział faktycznie odpowiada branży wod-kan.

Zobaczmy co się dzieje w dziale wentylacja:

Badam dział Wentylacja:


Jak to ? Napisane jest wentylacja, znowu rodzi się pytanie, o co tu chodzi z tym podziałem ? Hmmm... okazuje się, że wentylacja nie jest typową robotą jako instalacja wentylacji. Jako kosztorysant jestem rozczarowany. 
Wspominam o tym, ponieważ otrzymujemy na ten sam obiekt, kolejne pliki IFC, z takim samym podziałem lub podobnym, np. 5 plików - o podobnej strukturze rodzin projektowych, (wentylacja, klimatyzacja, woda ... itd.) My kosztorysanci na samym początku jesteśmy wprowadzani w błąd, ze względu na błędne nazewnictwa rodzin projektowych !
Dodatkowo jesteśmy skazani na podział, według struktury wydanej przez projektanta, o której będę pisał w kolejnej części postu na tym blogu.

Pierwszą część można podsumować:

My piżamowcy na samym początku pracy nad projektem jesteśmy wprowadzani błąd. Należy poprawnie wydawać rodziny projektowe, dokonywać poprawnych opisów rodzin, wraz z ich właściwą lokalizacją.

Komentarze

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Identyfikacja rodzin projektowych

Robota podstawowa